1. Загальна характеристика тренінгу
Мета: підвищити рівень усвідомлення власної відповідальності за
стан свого здоров'я та здоров'я членів сім'ї залежно від обраного способу
життя, визначити можливі шляхи та ресурси сім'ї у формуванні фізичного здоров'я
дітей та інших членів родини.
Хід заняття
Вступ
Повідомлення теми тренінгу
Знайомство. Ведучий пропонує учасникам групи назвати себе, а також
назвати, наприклад, свою улюблену страву дитинства, найулюбленіший вид активних
занять і відпочинку вдома.
Анкетування батьків «Здоров’я моєї дитини».
«Кольоротест» - моє самопочуття
«тут і тепер».
Тренер пропонує оцінити своє самопочуття «тут і тепер» (настрій,
фізичний стан тощо) за допомогою «кольоротесту». Для цього слід зафарбувати
картку певним кольором, який відображає стан людини на початку заняття.
Процедура заповнення «кольоротесту» повторюється на початку і в кінці кожного
заняття. Дані використовуються для оформлення «Карти настрою». Вона має вигляд
великого аркуша паперу зі списком усіх учасників, де поруч приклеюються картки
учасника (одна - зафарбована на початку, а інша - у кінці заняття). Це
своєрідна діагностика зміни настрою учасників тренінгу, яка дозволяє
відстежувати настрій кожного і при необхідності покращувати стан кожного
учасника, приділяючи йому особливу увагу.
Таблиця відповідності кольору.
Червоний - активне прагнення до діяльності.
Жовтий - позитивний емоційний стан.
Зелений - спокійний стан.
Синій - прагнення до визнання.
Коричневий - напруга.
Чорний - стан хвилювання.
Білий - важко щось відповісти.
Основна частина тренінгу
1. Оцінка рівня поінформованості про проблему.
Вправа «Чим ми схожі, і чим різні».
Мета - дати можливість членам групи відчути подібність і різницю сімей
кожного, ближче познайомитися один з одним, привернути увагу до оцінки
фізичного аспекту у ФЗСЖ сім'ї.
Наприклад, ведучий пропонує учасникам об'єднатися в такі групи:
Перша група |
Друга група |
Третя група |
Постійно самі займаються спортом, зарядкою тощо |
Займаються спортом разом з дітьми |
У сім'ї не займаються фізичною культурою |
Відпочивали влітку на природі самі |
Відпочивали влітку на природі з дітьми |
Сім'я хворіє досить рідко |
Частіше хворіють самі |
Частіше хворіють діти |
Сім'я особливих проблем з апетитом її членів не відчуває |
Мають поганий апетит |
Поганий апетит у дитини |
Не відпочивали сім'єю |
Курять |
Курять діти |
У сім'ї не курять зовсім |
Свій стан здоров'я оцінюють як добрий |
Свій стан здоров'я оцінюють як задовільний |
Свій стан здоров'я оцінюють як незадовільний |
Після виконання вправи учасники обмінюються враженнями, думками, відчуттями стосовно оцінки здоров'я власного та здоров'я сім'ї.
Опитувальник «Фізичний аспект життєдіяльності дитини в сім’ї».
Завдання: батькам пропонується для заповнення позитивний опитувальник
із формування здорового способу життя дитини в сім'ї (фізичний аспект).
Кожний пункт опитувальника складається із двох речень у стверджувальній
формі. Пари речень характеризують один із проявів життєдіяльності дитини чи
сім'ї. Батьки вибирають і відмічають одне з двох висловлювань, яке більше
підходить для їхньої сім'ї, дитини.
1. Дитина регулярно займається фізкультурою (спортивна секція,
вправи, гімнастика). 2. У вихідні дні ви з дитиною буваєте за містом, на природі. 3. Дитина їсть у помірних кількостях, із задоволенням, і все, що
запропонують. 4. Дитина засинає вчасно, просинається легко. 5. Дитина одержує задоволення від комфорту й затишку в домі. 6. Дитині подобається носити красивий одяг. 7. Дитина сама просить поміняти брудний одяг. |
1. Моя дитина займається фізкультурою рідко і без задоволення. 2. Для спільних прогулянок не вистачає часу. 3. У дитини проблеми з апетитом (їсть дуже мало, багато, вибірково). 4. Дитина не хоче лягати спати і просинається з труднощами. 5. Дитина байдужа до чуттєвих компонентів повсякденного життя. 6. Дитині байдуже, як і в що вона одягнута. 7. Може одягнути брудний одяг, не проявляє ініціативи в тому, щоби
поміняти одяг. |
Після заповнення опитувальника доцільно провести обговорення результатів відповідей. Цей опитувальник не має «ключа», тому що в ньому немає
«секретного замка»: усе, що зліва, більше відповідає потребам дитини в
розвитку. Якщо в якійсь сфері справа відмічено 2-3 висловлювання, на це слід
звернути увагу батьків. Якщо більшість виборів зосереджено зліва - життя дитини
організоване у відповідності з її основними потребами.
Батьки можуть використовувати опитувальний лист як свого роду «пам'ятку» в повсякденному житті.
У кінці заняття пропонується всім учасникам по черзі поділитися враженнями, думками, почуттями.
Ми за здоровий спосіб життя!!!
Дякую за увагу!