Поради педагогу

Як розмовляти з дітьми так, щоб вони вас почули:
  • Не зводьте розмову до вказівок на кшталт армійських. Зробіть кожну дитину співрозмовником, думка якого для вас важлива, запропонуйте їй висловити свої  міркування, ставлення; надайте можливість самостійного вибору способів дій з–поміж можливих.
  • Намагайтеся відчути готовність дітей до розмови  з вами і не починайте її тоді, коли діти наразі мають інші пріоритети. Адже нерідко ми відволікаємо дітей від важливих для них справ заради проведення нецікавого для більшості з них заходу (спостереження, обговорення тощо). Участь у  такому заході    стає для дітей формальною, а те, про що ми говоримо, вони пропускають повз вуха.
  • Намагайтеся надати особистісного смислу розмові: мотивуйте, пояснюючи її значимість, звертайтеся до особистого досвіду, багажу знань дітей, адже їм дуже подобається виявляти свою обізнаність, діліться власним досвідом.
  • Під час розмови з конкретною дитиною не відволікайтеся на зауваження, репліки іншим дітям або дорослим. Продемонструйте зацікавленість і щирість. Якщо зміст розмови не передбачає уваги з боку інших, надайте їй атмосфери інтимності.
  • Заохочуйте ініціативу дитини в діалозі, підтримуйте бажання запитувати, допитливість, підтвердіть, що для вас важливо те, про що дитина запитує. Дитина як і дорослий, любить, коли її слухають, поважають її думку та її саму.